Обележавањe 95 - годишњице пробоја Солунског фронта
објављено: 23. 10. 2013, 08:28
Поводом обележавања 95 - годишњице пробоја Солунског фронта и ослобођења отаџбине (1918), са циљем одавања поште и изражавања захвалности славним прецима, Репубички одбор савеза потомака ратника Србије (1912 - 1920) у сарадњи са државним органима и амбасадама Републике Србије у Албанији, Грчкој и Македонији организовао је посете и комеморације од 20.09. до 29.09.2013 године:
- У Албанији,
- На српском војничком гробљу код Скадра у селу Бардањол и путем српских ратника до лука у Драчу и Валони,
- У Грчкој,
- На Крфу испред маузолеја на острву Виду, "Плавој Гробници", Гувији (лука у којој се искрцавала српска војска 1916.године), Агиос Матеосу (споменик Дринске дивизије) и пред спомеником Јаниса Јанулиса,
- У Солуну, на "Зејтинлику" уз државне и војне почасти на српском, француском, енглеском, италијанском и руском војничком гробљу.
- У Поликастрону, такође уз високе државне и војне почасти на заједничком спомен - комплексу свих пет армија држава савезница,
- На Дојрану, на енглеском војничком гробљу,
- У Македонији,
- Комеморација у спомен цркви - костурници српских војника и старешина у Удову.
Председник општинске организације савеза потомака ратника Љубовије 1912 - 1920 година професор Сретен Цветојевић Цвеле, као члан делегације републичког одбора Савеза потомака ратника Србије учествовао је у организацији обележавања 95 - годишњице пробоја Солунског фронта и ослобођења отаџбине 1918.године и поклонио се сенима наших славних предака на свим горе споменутим војничким гробљима. На централној свечаности, уз високе државне и војне почасти, у Солуну на Зејтинлику, професор Цветојевић је у саставу трочлане делегације републичког одбора положио венац на спомен-костурницу српских ратника.
"Имао сам велику част да као председник једне од мањих општинских организација Савеза потомака ратника Србије од 1912 до 1920 године представљам, као члан трочлане делегације републичког одбора, више од 200000 чланова овог Савеза који са поносом и великом чашћу негују традицију ослободилачких ратова Србије од 1912 до 1920 године. Моје учешће у високој државној делегацији доживљавам и као велико признање за чланове општинске организације Савеза потомака Љубовија као и све грађане општине Љубовија." - изјавио је професор Цветојевић.