Конференција за новинаре поводом почетка пројекта "Обнова кућа и економска ревитализација за најугроженије породице погођене поплавама у Србији" одржана је данас у општини Љубовија. Пројекат, чији је циљ пружање подршке у успостављању нормалних животних услова за породице погођене поплавама, спроводи се у осам општина, а финансиран је средствима Европске уније у оквиру Програма помоћи Европске уније поплављеним подручјима у Србији.
Пројекат, у вредности од три милиона евра, обезбедиће поплавом најугроженијим грађанима Шапца, Шида, Бајине Баште, Лознице, Малог Зворника, Ваљева, Љубовије и Осечине обновљене домове, али и шансу за поновно покретање бизниса.
- Арбеитер Самаритер Бунд ће, заједно са партнерима Хоусинг центром, Иницијативом за развој и сарадњу И Фондацијом "Ана и Владе Дивац”, обезбедити куће за 200 породица, односно обнову 170 и изградњу 30 нових стамбених јединица уз намештај и кућне апарате. Поред овога, тим који чине ове четири организације ће, омогућити пољопривредним газдинствима и малим и средњим предузећима реконструкцију 34 оштећених објеката као и доделу 100 грантова за поновно покретање бизниса, рекао је Мауро Масциоли координатор пројекта.
На конференцији за новинаре присуствовали су и Урош Делић, испред Фондације "Ана И Владе Дивац", као И Заменик председника општине Љубовија Видоје Јовановић.
- Велико ми је задовољство што ми се пружа прилика да, у име Општинске Управе Љубовија и свих грађана који су били погођени недавном елементарном непогодом поплавом, изразим велику захвалност немачкој организацији Арбиетер Самаритер Бунд (АСБ) за несебичну помоћ у санирању последица угрожених домаћинстава. Хуманитарна организација АСБ би могла да послужи као пример свим другим структурама у погледу професионалности, правовременом реаговању и ефикасности у реализацији својих пројеката, рекао је Јовановић.
Програм помоћи Европске уније поплављеним подручјима у Србији, у вредности од 30 милиона евра, финансира Европска унија из претприступних фондова ИПА. Средства су намењена изградњи нових домова, обнови јавних установа, приватних кућа, путева и обнављању привреде и пољопривредне производње у 24 општине које су највише погођене поплавама: Бајина Башта, Ваљево, Варварин, Велика Плана, Јагодина, Косјерић, Коцељева, Крагујевац, Краљево, Крупањ, Лазаревац, Лозница, Љубовија, Мали Зворник, Обреновац, Осечина, Параћин, Свилајнац, Смедеревска Паланка, Трстеник, Уб, Чачак, Шабац и Шид. Све активности на терену спроводе Канцеларија Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС), Организација Уједињених нација за храну и пољопривреду (ФАО), организације ХЕЛП и АСБ, и Дански савет за избеглице (ДРЦ) – у координацији са Канцеларијом Владе Србије за помоћ и обнову поплављених подручја.
Представљање пројекта - извештај
објављено: 17. 09. 2014, 18:49