И даље су видљиве последице прошлогодишњих разорних поплава у Љубовији. Страдали су стамбени и пословни објекти, локални и некатегоризовани путеви, срушени су мостови, оштећена водоводна, канлизациона и електромрежа. Велики део штета је саниран али има још доста посла.
- Потпуно су биле уништене 34 куће, а 250 је оштећено, вода је однела 4 моста - три на реци Љубовиђи и један на Трешњици, оштећено је 150 локалних и око 400 километара некатегорисаних путева. Бујице су односиле читаве делове пута тако да су једном моменту 22 месне заједнице биле одсечене од света. Огромну штету је претрпео рудник "Велики мајдан" као и рибњаци у Доњој Трешњици. Више од 400 хектара пољопривредног земљишта било је засуто муљем, а клизишта су уништила и око 120 хектара шума. Штета је процењена на 732 милиона динара. Можда би била и већа да нисмо на време предузели превентивне мере, поучени искуством из 2001. године када се излила река Љубовиђа. Велику помоћ у том моменту су нам пружили Влада Србије, војска, жандармерија, ЈП "Путеви Србије", грађани Љубовије али и волонтери из других места. Припремили смо програм обнове и одмах прионули на посао - каже Мирослав Мићић, председник Општине Љубовија.
Локална самоуправа је из буџета издвојила око 76 милиона динара за санацију штета. У реконструкцију локалних и некатегорисаних путева уложен је 21 милион динара, за сананцију обала 15 река и потока (Љубовиђа, Узовничка река, Грабовички поток, Јевремовића и Тадића поток, река Трешњица, Цапарићка река и други бујични водотокови) издвојена су 33 милиона динара, док је за санацију четири моста утрошено 17 милиона. Највећи део послова је већ завршен. Крајем прошле године влада је општини надокнадила новац који је до тада уложен у санацију штета.
- Изграђено је шест нових кућа, док су власници 19 објеката добили новац и сами граде куће. Новац је добило и 217 власника оштећених кућа које су оштећене за њихову санацију. Сви локални путеви уз реке су санирани. Утрошено је око 40.000 кубика крупног камена како бисмо обезбедили проходност на локалним и некатегорисаним путевима. Уз помоћ ЈП "Путеви Србије" урађен је пут у Горњој Трешњици према рибњаку у дужини од четири километра (вредност радова око 20 милиона динара). Изграђено је и пет и по километара локалног пута до рудника "Велики мајдан". У току је изградња два километра пута према Слатнику уз реку Љубовиђу, урађена је деоница пута према Манастиру "Беле воде" (2 км), као и део Торничко Разбојиште (2,5 км) - истиче Мићић.
Како каже, доста је урађено на регулацији водотокова. Оштећена су и продубљена корита, а у току су радови на регулацији Љубовиђе, од ушћа у Дрину до Давидовића бране. Очекује се да посао буде завршен до половине јуна. Недавно су завршене брана и преграда на Малишином потоку, а радове је финансирао УНДП (шест милиона динара).
- Конкурисали смо код ове међународне организације за изградњу још три преграде - две на Љубовиђи и једну на Оровичкој реци која се улива у Љубовиђу. Вредност радова је око 34 милиона динара, а њиховом изградњом успорићемо доток и брзину воде и смањити опасност од изливања. Заједно са ЈП "Путеви Србије" утврдили смо обалу на шљункари у дужини од једног километра за шта је утрошено више од 9.000 кубика камена. На реци Трешњици смо поставили привремено челични мост како бисмо обезбедили пролаз према месним заједницама Грчић и Кошље. Урађен је пројекат бетонског моста и надам се да ће његова изградња почети у овој години. Инвестиција је вредна око 60 милиона динара, а надамо се да чемо новац обезбедити уз помоћ Владе Србије. Део је већ прикупљен (3 милиона) захваљујући деци и запосленима у основним школама у Земуну и на Новом Београду у оквиру акције "Мост од срца". Урађене су стопе моста и прилаз мосту на Љубовиђи према Стајнику, али није постављена челична конструкција. Неопходно је да се замене оштећени делови да бисмо могли да поставимо мост. У припреми је техничка документација за пешачки мост како бисмо могли да га поставимо на безбедну висину. Много је урађено, али има још доста посла. Надам се да ћемо највећи део завршити у овој години - поручује председник општине Љубовија.
Извор : Лозничке новине